Koliko košta produkcija projekta sa Ozanom Akbabom i Sinem Unsal u glavnim ulogama, i koliko novca serija donosi gradu Mardinu? Saznaj sve u našem tekstu.
Čak ni minimalni padovi rejtinga ne mogu da pomere seriju „Daleki grad“ sa vrha – i to ne iznenađuje. Na prvi pogled, deluje kao klasična turska priča o moćnom klanu i ženi koja dolazi iz potpuno drugog sveta, ali…
Šarm Mardina i Midjata, savršeno odabran glumački ansambl i intrigantan scenario – adaptacija libanske serije „Al Hayba“ – učinili su svoje.
Ako, kao i mi, pratiš ovaj novi projekat, sigurno će ti biti zanimljivo da saznaš nekoliko detalja sa snimanja, kako bi još dublje uronio u priču Alje i Džihana.
Koliko vredi prsten glavnog junaka „Dalekog grada“? Ko dizajnira nakit za seriju i koliko jednu epizodu plaća produkcija? Odgovore na ova pitanja otkrivamo u daljem tekstu 😉
1. Za potrebe snimanja serije „Daleki grad“ izdvojena su sredstva za restauraciju kamenih kuća

Rad na seriji „Daleki grad“, sa Ozanom Akbabom i Sinem Unsal u glavnim ulogama, odvija se na više lokacija u tri različita okruga. Glavna scena smeštena je u čarobni Mardin – grad poznat po uskim istorijskim ulicama i prepoznatljivim kamenim kućama.
Međutim, vremenom su fasade nekih kuća izgubile svoj sjaj, pa je produkcijski tim odlučio da uloži dodatna sredstva kako bi se one restaurirale – sve u cilju da vizuelni doživljaj na ekranu bude savršen.
Na kraju su svi profitirali – gradska uprava jedva stiže da dočeka sve veći broj turista koji žele da posete lokacije gde se snima ovaj hit projekat, a pritom je zahvaljujući produkcijskoj kući unapređen i sam izgled grada.
2. Serija mesečno donosi Mardinu oko 157 000 evra (3,7 miliona turskih lira)

Nije loše, zar ne? I iskreno – ništa manje se nije ni očekivalo. Visoka gledanost serije omogućava joj da iz epizode u epizodu sve više zarađuje, gotovo geometrijskom progresijom.
Oglašivači se utrkuju da dobiju priliku da se pojave u samoj seriji ili da reklamiraju svoje proizvode tokom pauza – što dodatno puni budžet i grada i produkcije.
Kako bi lokacije u seriji „Daleki grad“ bile dovoljno raznovrsne, ekipa koristi čak 12 istorijskih konaka za snimanje – što takođe donosi značajnu zaradu gradu Mardinu.
Uz već pomenute turiste, koji dolaze u sve većem broju, jasno je da će ova cifra samo nastaviti da raste. Pristavši da postane glavna snimajuća lokacija, Mardin je ozbiljno uvećao svoje prihode i učvrstio svoj status na turističkoj i kulturnoj mapi Turske.
3. Svo oružje u seriji napravljeno je po narudžbini

A kako i ne bi, kada se radi o priči punoj klanova i mafijaških obračuna – oružja ima na pretek. Svaki pištolj koji se pojavi na ekranu posebno je izrađen za potrebe snimanja.
Prema insajderskim informacijama, ova raskoš produkciju je koštala poprilično – oko 16 000 evra (380 hiljada turskih lira). Veruj, to verovatno nije konačan iznos, jer ako zaplet bude zahtevao nove modele, broj „kul pištolja“ će se sigurno još povećati.
4. Range Rover Džihana Albore posebno je modifikovan za „Daleki grad“

Za jurnjave po poljima, običan automobil nije bio dovoljan. Kao što se šale sami gledaoci, u projektu se često pojavljuje turski „brzi i besni“, pa nije ni čudo što automobil glavnog junaka mora biti specijalan.
Tačno šta je sve promenjeno na vozilu nije poznato, ali cena je poznata – 135 665 evra (3,2 miliona turskih lira).
Nadamo se da će Alja imati saosećanja za ovaj automobil i da ga neće polupati, jer bi bilo šteta izgubiti tako vrednog „člana“ snimajuće ekipe. 😅
5. Produkcija jedne epizode košta produkciju 178 000 evra

Bilo bi stvarno šteta da tim „Dalekog grada“ ne zarađuje ogromne sume od reklama zahvaljujući svojoj popularnosti, jer rad na svakoj epizodi ozbiljno utiče na budžet. Troškovi snimanja su zaista impozantni, a ovaj projekat se smatra jednim od najskupljih u Turskoj svih vremena.
Ako se dodaju još neki pištolji za Džihana i novi aksesoari za Alju, „Daleki grad“ će bez problema prestići čak i „Sulejmana Veličanstvenog“, za čiji rad je u svoje vreme izgrađena tačna kopija istorijskog dvorca Topkapi.
6. Prsten Džihana Albore košta 3 200 evra i napravljen je po narudžbini

Kako bi se naglasio status glavnog junaka „Dalekog grada“, prsten je morao biti izrađen od strane najboljih zanatlija iz Midjata. Inače, treba napomenuti da produkcijska kompanija podržava lokalne zanatlije, pa je veliki deo svega što se pojavljuje u seriji delo njihovih ruku (u najboljem mogućem smislu).
Ako želiš da pronađeš sličan prsten, biće potrebno da odeš u Tursku i posetiš lokacije snimanja serije – možda negde u blizini ima baš ta zlatarska radnja koja je napravila ovaj unikatni komad.
7. Nakon izlaska „Dalekog grada“ broj turista u Mardinu porastao je za 23%

Poslednji skok popularnosti Mardin je doživeo nakon što je serija „Herdžai“ snimana na tim lokacijama. Tada su obožavaoci dolazili kako bi videli mesta koja su postala simboli njihove omiljene serije, i sada se ista priča ponavlja.
Grad se smatra pravim draguljem istoka, ali nije lako doći do njega, jer su popularnija sunčana letovališta sa luksuznim hotelima, Istanbul i Kapadokija, poznata po svojim balonima na vrući vazduh.
Ako si već videla sve što sam pomenula, toplo ti preporučujem da planiraš putovanje u Mardin, gde se na jedinstven način prepliću arapska, kurdska i asirska civilizacija. Biće to pravo kulturno iskustvo!
8. Za prvu sezonu „Dalekog grada“ unapred će biti potrošeno oko 2 miliona evra

Sve je to sasvim očekivano, ako uzmemo u obzir troškove po epizodi, pa dodamo izdatke za ketering, za statiste i glumce, plate i druge proizvodne troškove.
Međutim, nije isključeno da je projekat već sada dostigao nulu u smislu profita, jer su prava za prikazivanje serije kupile čak 8 zemalja, a njihov broj samo raste. S obzirom na to da je „Daleki grad“ već primio avans od 1,3 miliona evra od međunarodnih platformi, sve se razvija u najboljem mogućem smeru.
9. Svi aksesoari Alje napravljeni su od strane majstora iz Mardina

Dok Džihan, tačnije Ozan Akbaba, nosi nakit koji su napravili zlatari iz Midjata, njegova ekranizovana supruga podržava majstore iz Mardina.
Svi privesci, prstenovi, narukvice i minđuše koje možemo videti na ekranu napravljeni su posebno za njen lik, a cena jednog kompleta koji se pojavljuje u kadru procenjuje se na oko 1 000 evra.
Da, možda nije tako otmena kao Džihan, ali i ona ima svoj luksuz, jer je njena kolekcija dragocenosti daleko veća.
10. Za pesmu „De Mardin“, koja je naslovna pesma serije, Sezen Aksu je primila oko 43 000 evra

I to je samo autorski honorar, dok se isplate koje ona prima za svako preslušavanje svoje numere na Spotify i dalje sakupljaju, jer su fanovi serije „Daleki grad“ već uspeli da je preslušaju do besvesti.
Ukratko, svi koji su se složili da doprinesu u proizvodnji serije, očigledno su ostali u plusu, pa se može slobodno reći da će profit od projekta biti mnogo veći od troškova koje je ekipa uložila u njegovu produkciju.
By: Svet serija