“Ženskaroš”, “Šerbet od brusnice” i “Pokucaj na moja vrata” nisu samo priče o velikoj ljubavi koja sve može da pobedi. Ovo je prava enciklopedija akutnih društvenih problema sa kojima se svako može suočiti i koje jednostavno treba rešiti 🥺
Mnogi su sigurni da su turske TV serije nešto lagano, glupo i što ne zahteva duboku analizu. Međutim, novi projekti koji su zaokupili pažnju gledalaca širom sveta dokazuju da to nije tako. Na kraju krajeva, na primer, “Šerbet od brusnice” je konačno dozvolio žrtvama porodičnog nasilja koje su se prepoznale u liku Nurseme da progovore. A “Ženskaroš” je publiku naučio da neverstvo partnera može dovesti do fatalnih posledica.
Danas analiziramo glavne probleme sa kojima se suočavaju junaci iz dizi projekata. I, naravno, recite zašto je toliko važno da ih osvestite i koje zaključke treba doneti nakon gledanja 👇
1. Društvena nejednakost
U “Ženskarošu” društvena nejednakost nije tako očigledna kao u “Šerbetu od brusnice”. Ako idemo u detalje, primećujemo da je Fatih uspeo da oduzme dete od Doge samo zahvaljujući novcu i vezama njegove porodice. A to je upravo ono što naglašava jaz koji leži između porodica. Kivildžim dobro zarađuje, njenim ćerkama ništa ne treba, a Alev ima svoj posao, koji donosi dobar prihod. Ali sve je ovo samo prašina u poređenju sa bogatstvom porodice Unal, kojom mogu sebi da kupe sve što žele.
Videli smo isti problem u romantičnim komedijama. U “Pokucaj na moja vrata”, Eda je tretirana s nepoštovanjem jer je bila samo cvećarka, a na veridbi je morala da se brani od prijatelja visokog statusa iz porodice Serkana Bolata. U “Iznajmljenoj ljubavi” Defne je dobila moralno sumnjivu ponudu od Omerova tetke samo zato što je bila sigurna da je jadna konobarica spremna da radi bilo koji posao samo da bi preživela.
2. Toksični odnosi
U svim dizi projektima ima puno takvih “dobrih”. Možemo reći da su skoro sve radnje TV serija koje vole gledaoci izgrađene na osnovu uvredljivih i toksičnih odnosa. Ni Ferit i Sejran, ni Serkan i Eda, ni Doga i Fatih nemaju ništa zdravo u svojoj ljubavi. Zbog toga neki smatraju da turske TV serije treba zabraniti, jer zapravo emituju pogrešan model odnosa sa partnerom, koji je bolje odbiti.
Međutim, mi zauzimamo drugačiji stav. Ako zamišljeno sagledate projekte, možete izvući zaključke šta ne treba da radite i od kojih momaka treba da bežite. Tada ćete se osigurati od neprijatnih i bolnih situacija. Osim toga, scenaristi i producenti turskih TV serija ne idealizuju takve romane, osim ako, naravno, ne govorimo o “Pokucaj na moja vrata”, koji je prvobitno bio lagani rom-com, a ne društvena drama. Logično je da je priča o Edi i Serkanu morala dobro da se završi, jer publika jednostavno ne bi prihvatila nijedan drugi završetak.
3. Nasilje u porodici
U Turskoj se ova tema u poslednje vreme posebno često pokreće. Dva konkurentna projekta “Šerbet od brusnice” i “Ženskaroš iz vile” su odličan dokaz za to. Važno je napomenuti da nasilje u porodici ne pogađa samo žene, ponekad pogađa i muškarce. Dizanje ruke na članove porodice u ovim projektima je već uobičajeno.
U priči o Sejran i Feritu, glavni junak pokušava da ošamari svoju ženu, ali stvari nisu išle dalje od toga. Ali Halis-aga je bez oklevanja tukao sve koji mu se nisu svideli. Totalitarna kontrola glave porodice često se izražavala u napadu, što je, naravno, apsolutno neprihvatljivo. Šta tek reći o Kazimu, koji je svoje ćerke zbog redovnog napada doveo do mentalnih poremećaja.
Sudbina Nurseme iz “Šerbet od brusnice” mogla je biti mnogo strašnija da nije relativno uspešnog spleta okolnosti. Kada je devojka nasilno udata, prve bračne noći ona je završila na intenzivnoj nezi krivicom svog muža. Upravo su zbog ove scene hteli da zatvore projekat, optužujući ga da prikazuje ružnu fikciju. Međutim, stotine, pa čak i hiljade komentara devojaka na ličnoj stranici glumice koja je igrala ovu ulogu na društvenim mrežama jasno su stavile do znanja da problem ne samo da postoji, već uništava živote mnogih ljudi.
4. Opasnost od ugovorenog braka
Nažalost, ugovoreni brakovi su problem koji je uobičajen ne samo u Turskoj već i širom sveta. Vrlo često, bogate porodice žele da udaju/ožene (ćerku ili sina) i tako uvećaju svoje bogatstvo, a da ne pitaju osobu koja će se udaje/ženi o njenim željama i potrebama. U “Pokucaj na moja vrata” videli smo ugovoreni brak, koji se u izvesnom smislu može nazvati i računicom, jer je na kraju Eda trebalo da dobije stipendiju i studira u Italiji, a Serkan da primi Selin.
Poteškoće u komunikaciji između junaka koji su se zaljubili u velikoj meri su nastale zbog toga što se uopšte nisu poznavali. To je kao da kupujete “mačku u džaku”: možete samo da nagađate kako će sve na kraju ispasti.
U “Ženskarošu” Sejran se našla u pravom zatočeništvu, tačnije, u zlatnom kavezu. Devojku je porodici Korhanov “prodao” njen rođeni otac, a prva bračna noć heroine počela je upoznavanjem ljubavnice njenog muža. Ova situacija se teško može smatrati radosnom i prijatnom, devojka je morala da prevaziđe mnoge poteškoće kako bi barem malo izjednačila svoj odnos sa Feritom. I ovo je samo vrh ledenog brega, a ostalo nam je prikazano u “Šerbetu od brusnice”.
Vratimo se ponovo Nursemi, koja je nasilno udata da bi je naterali da prestane da komunicira sa Umutom. Fatihova sestra je zamlo umrla zbog odluke roditelja, a sve zato što je muškarac za koga je bila udata bio iz porodice potrebne Abduli, dok su sve njegove druge osobine bile malo interesantne. I dobro je što je devojka preživela, ali šta da nije?
5. Varanje u vezama i braku
Gde bismo mogli bez ovoga, pa izdaja je kamen temeljac razvoja zapleta u turskim TV serijama. U stvari, ovo je izuzetno važno pitanje o kome vredi govoriti, jer trpeti takvo zanemarivanje jednostavno nije normalno. Priče o praštanju izdaje su priče o tome kako je neko jednostavno pregazio sebe i zažmurio na nepoštovanje njegove ličnosti. Ne možete opravdati izdaju voljene osobe, a još više ne možete jednostavno zatvoriti oči pred njim i nastaviti da uživate u životu.
Ferit iz “Ženskaroša” je neprestano zanemarivao Sejranova osećanja, zbog Fatiha, koji je odlučio da se zabavi. Doga je izgubila jedno dete, ali je najodvratnija epizoda bila scena u kojoj Pembe predlaže da se njen muž samo pozabavi Alev kako ne bi morali da unište brak. Ako izvučete prave zaključke iz onoga što se dešava, shvatićete da turske TV serije uče svoje gledaoce da poštuju sebe i da ne opraštaju onima koji su se podlo ponašali prema vama. Uostalom, kao što je Kivildžim rekla u “Šerbetu od brusnice”, sama ljubav nije dovoljna za sreću.
6. Suočavanje ljudi sa različitim pogledima na život
Pošto već govorimo o frazi Dogine majke, vredi napomenuti da su turski projekti sve više počeli da pokazuju sukobe između predstavnika verske i sekularne Turske. Sukobi zasnovani na ideologiji mnogo puta su postali uzrok oružanih sukoba u koje su uvučene različite zemlje. A kada na osnovu takve teme dođe do raskola unutar jednog, sve postaje još teže, jer je skoro nemoguće naviknuti se na principe koji su prihvaćeni u jednoj porodici ako si odrastao u drugoj.
Fatih i Doga su se venčali previše spontano, pa se broj skandala kod ovog para svakim danom umnožavao. Sve zato što glavna junakinja nije bila spreman na pritisak rođaka njenog muža. Počela je da bude okružena zabranama svega što je ranije bilo uobičajeno. Prisetimo se samo onih nesrećnih tapeta sa prasićima, zbog kojih je izbila prava bura. Porodične vrednosti, vaspitanje dece, uloga muškarca i žene u društvu… Glavni junaci nisu uspeli da se pomire ni u jednoj tački i neće ni uspeti, jer do sada niko nije zainteresovan za pronalaženje kompromisa.
Ko zna, možda nam u trećoj sezoni pokažu kako će obe porodice učiniti neke ustupke jedna drugoj, ali teško da možemo očekivati ovakav razvoj događaja. Na kraju krajeva, “Šerbet od brusnice” je ozbiljna društvena drama, tako da “srećno do kraja života” jedva da je uključeno u scenario.
7. Maltretiranje
Problem maltretiranja u školi razmatran je u mnogim turskim projektima. Sličnu priču videli smo u serijama “Čuj me”, “Profesor” i “Šerbet od brusnice”. U poslednjem, Kivildžim je pokušao da se bori protiv njegovih manifestacija, organizujući čitav događaj kako bi kaznio prestupnike jednog od učenika. U “Čuj me” ceo zaplet je zapravo izgrađen na problemu, kao što je bio slučaj u projektu “Čekajući sunce” sa Keremom Bursinom. “Profesor” publici priča priču o tome kako je, usled pritiska, jedna od učenica čak izvršila samoubistvo.
Nažalost, maltretiranje ne postoji samo u školama. Možete ga sresti na fakultetu, poslu, pa čak i u porodici. Maltretiranje dovodi do ozbiljnih psihičkih poremećaja osobe koja je njegova žrtva, može dovesti do samopovređivanja, pa čak i smrti, zbog čega je toliko važno ne samo istaći ovo pitanje, već i pokazati da se problem može rešiti, kao što se radi u turskim projektima.
Foto: Promo